Jak często przychodzić na wizytę kontrolną?
Wizytę kontrolną u ginekologa każda kobieta, niezależnie od wieku, powinna odbyć przynajmniej raz w roku. Najlepszy moment to ok. 10 dzień od zakończenia krwawienia. W niektórych przypadkach wizyta w czasie miesiączki jest jak najbardziej wskazana. Dotyczy to przede wszystkim tych kobiet, które chcą założyć lub wymienić wkładkę wewnątrzmaciczną.
Młode dziewczyny, które jeszcze nie rozpoczęły życia seksualnego, również powinny spotkać się z ginekologiem. Najbardziej optymalny moment to, ten gdy pojawia się pierwsza miesiączka. Zmiany jakie zaczną pojawiać się w ciele nastolatki rodzą tysiące pytań, na które mama nie zawsze będzie mogła sama udzielić odpowiedzi. Im wcześniej dziewczyna oswoi się z lekarzem ginekologiem, od którego otrzyma rzetelną wiedzę, tym mniejsze jest ryzyko ignorowania nie tylko kontrolnych wizyt, ale i stanu własnego zdrowia w przyszłości.
Każdy okres w życiu kobiety wiąże się z występowaniem innych dolegliwości i problemów.
Kobiety zbliżające się do 30-tki. powinny się kontrolować, choćby z powodu wysokiego ryzyka endometriozy, która w tym wieku rozpoznawana jest najczęściej.
Konsultacje obowiązują także panie w trakcie, jak i po menopauzie. U tych pierwszych lekarz pomoże dobrać hormony (tzw. zastępcza terapia hormonalna), które złagodzą wahania i dolegliwości typowe dla okresu przekwitania. Po 45 roku życia podnosi się ryzyko rozwoju raka trzonu macicy. Szczególna uwaga należy się panią po 70, które nigdy nie rodziły, tym które urodziły dziecko po 35 roku życia, są obciążone genetycznie, późno przeszły menopauzę (tj. po 55 roku), zaczęły miesiączkować bardzo wcześnie (12 lat) lub wcześniej leczyły się ze schorzeń w obrębie piersi, bądź są narażone na rozwój raka piersi.
Konsultacja ginekologiczna jest konieczna gdy:
- miesiączki są nieregularnie (przez pierwsze kilka lat cykle są nieregularne i nie ma powodu do paniki), gdy nie ma ich wcale, zwłaszcza gdy dziewczyna skończyła już 16 lat, gdy są zbyt obfite (zużywasz więcej niż 10 podpasek dziennie lub musisz wymieniać tampon częściej niż co 2-3 godziny) bądź bardzo bolesne
- po lub w czasie stosunku pojawia się silny ból lub dyskomfort
- podejrzewasz, że jesteś w ciąży
- chcesz dobrać antykoncepcję